مقالات آبیاری ارسباران

انواع تایمر آبیاری

انواع تایمر آبیاری

اگر تصمیم به تهیه لوازم آبیاری هوشمند برای گیاهان خود گرفته‌اید، تایمر آبیاری از اصلی ترین اجزای آن است که حتماً به آن نیاز خواهید داشت که در بازار دارای تنوع زیادی هستند و در بیشتر مواقع انتخاب‌شان موجب سردرگمی می‌شود. در این بخش سعی می‌کنیم ابتدا ویژگی‌های انواع تایمرها، سپس ویژگی‌های برخی از تایمر‌های پرفروش بازار را بررسی کنیم.

ادامه...
بحران آب در جهان

بحران آب و راهکار مقابله با آن

   چندین دهه است که در دنیا مشکل کمبود آب به ویژه در مناطقی خاص بسیار جدی شده و سال به سال این مشکل بیشتر می‌شود. با توجه به کاهش بارندگی، گرم شدن زمین و صنعتی شدن جوامع، این بحران بیشتر باعث نگرانی شده است.

ادامه...
انواع سیستم های مه پاش

انواع سیستم های مه پاش

مه پاش‌ها یا فوگر (Fogger) در خنک سازی و مرطوب کردن هوا کاربرد بسیاری دارند. از مه پاش‌ها در فضاهایی همچون گلخانه‌ها، باغ‌ها، حیاط، روف گاردن، تراس، مراکز پرورش دام و طیور، مراکز صنعتی، مراکز تجاری، رستوران‌ها‌ و کافی‌شاپ‌ها استفاده می‌شود.

ادامه...
انواع آبپاش آبیاری

کاربرد و انواع آبپاش در آبیاری بارانی

آبپاش‌ها (Sprinkler) یکی از اجزای آبیاری بارانی هستند که آب را به صورت یکنواخت و همچون باران بر روی سطوح محصول پخش می‌کنند. انواع آبپاش‌ها شامل آبپاش‌های چرخان (روتاری) و آبپاش‌های ثابت می‌باشند

ادامه...
قطره ‌چکان دبی متغیر (تنظیمی)

قطره ‌چکان دبی متغیر (تنظیمی)

قطره چکان‌های دبی متغیر(تنظیمی-adjustable dripper) برخلاف قطره چکان‌های دبی ثابت قابلیت تنظیم دستی میزان خروجی آب را دارند. میزان خروجی آب آن‌ها باتوجه به مدل انتخابی متغیر است. قطره چکان‌های تنظیم شونده و بابلر تنظیم شونده از این نوع می‌باشند.

ادامه...
انواع قطره چکان دبی ثابت

انواع قطره چکان دبی ثابت

قطره چکان‌های دبی ثابت در آبیاری قطره‌ای کاربرد دارند و میزان آبیاری آن‌ها با دقت بالا قابل محاسبه است. قطره چکان‌ها از لحاظ خروجی به دو دسته تقسیم می‌شوند و هرکدام از آن‌ها برای هدف خاصی تولید می‌شوند

ادامه...
انواع و کاربرد کنترلرها در آبیاری

انواع و کاربرد کنترلرها در آبیاری

کنترلرها (Controller) در سیستم آبیاری هوشمند کاربرد دارند. دستورات آبیاری در سیستم آبیاری هوشمند توسط کنترلر صورت می‌گیرد. همه کنترل‌ها و تایمرهای آبیاری از دو مؤلفه اصلی زمان آبیاری و میزان آبیاری در برنامه‌پذیری و دستور خود استفاده می‌کنند.

ادامه...
شیر برقی

شیربرقی چگونه کار می‌کند؟

شیربرقی‌ها (Solenoid Valve) در سیستم آبیاری هوشمند کاربرد دارند. شیربرقی‌ سیستم‌های آبیاری هوشمند عموما با ولتاژ پایین و بدنه پلاستیکی مقاوم تولید می‌شوند.هر شیربرقی از دو قسمت اصلی بدنه و سولنوئید تشکیل می‌شود.

ادامه...
مزایای آبیاری قطره ای

اهمیت و ضرورت آبیاری قطره‌ای در چیست؟

آبیاری قطره‌ای مؤثرترین راه رساندن آب و مواد مغذی برای رشد بیشتر گیاهان به خصوص محصولات زراعی می‌باشد. این روش، آب و مواد مغذی را درست به ریشه گیاه می‌رساند و اگر به اندازه کافی و در زمان مناسب به طوری که هر گیاهی دقیقا چه چیزی را نیاز دارد، صورت بگیرد شاهد رشد بهینه خواهیم بود.

ادامه...
سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند

یک سیستم آبیاری هوشمند به عملکرد آبیاری بدون نیاز به دخالت و مراقبت انسان و یا به حداقل رساندن آن می‌باشد. تمام سیستم‌های آبیاری می‌توانند به کمک تجهیزات و فناوری‌های کامپیوتری و مکانیکی هوشمندسازی شوند.

ادامه...