شیر برقی

شیربرقی چگونه کار می‌کند؟

کاربرد شیربرقی در سیستم آبیاری هوشمند

شیربرقی‌ سیستم‌های آبیاری هوشمند عموماً با ولتاژ پایین و بدنه پلاستیکی مقاوم تولید می‌شوند. هر شیربرقی از دو قسمت اصلی بدنه و سولنوئید تشکیل می‌شود. بدنه، قسمت مکانیکی و سولنوئید، قسمت الکتریکی شیر می‌باشد.

اجزای تشکیل دهنده شیر برقی

سولنوئید

قسمت سولنوئید از طریق جریان الکترومغناطیس برای باز و بسته کردن شیر عمل می‌کند. زمانی که کنترلر فرمان می‌دهد و برق را به شیربرقی می‌رساند، سولنوئید (سیم‌لوله) جریان مغناطیسی یا آهنربایی ایجاد می‌کند و قسمت زبانه‌ی فلزی انتهایی آن را به بالا کشیده و باعث به جریان افتادن آب در قسمت بدنه و در نهایت خط لوله می‌شود.

اجرای تشکیل دهنده شیربرقی

بدنه

در قسمت بدنه یک دیافراگم وجود دارد که در زمان بسته بودن شیر، فشار پشت دیافراگم اجازه جریان را به آب نمی‌دهد. با روشن شدن شیر و بالا رفتن زبانه سولنوئید فشار معکوس رخ می‌دهد و مسیر جریان آب باز می‌شود.

5 پاسخ

 1. سلام
  من برای آبیاری حیاتم شیر برقی و کنترلر خریدم ولی توی راه اندازیش به مشکل برخوردم.
  اگه ممکنه راهنمایی کنین
  با تشکر

 2. سلام
  ممنون از مطلبی که درباره شیر برقی گذاشتین. من از طریق نحوه کار شیر برقی که در پیج اینستاگرام گذاشته بودین باهاتون آشنا شدم.
  میخواستم ببینیم شیر برقی که خراب شده باشه قابل تعمیر هست. آخه من برای آبیاری آپارتمانمون از ۴ شیر برقی با ۴ تا زون استفاده کردم. یکیشون خراب شده. میشه تعمیرش کرد یا باید دوباره خرید
  ممنون میشم پاسخ بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *